01/17

Wiązanki i bukiety ślubne – co wybrać?

Wiązanki i bukiety ślubne - co wybrać?

Bukiet ślubny to najważniejszy i często jedyny dodatek, na który decyduje się Panna Młoda. Wybór ślubnej wiązanki nie jest prosty, bo istnieje wiele rodzajów kwiatów i sposobów ich ułożenia oraz przybrania. Bukiet powinien pasować do sukni ślubnej (jej fasonu i koloru) oraz typu urody Panny Młodej (karnacji i koloru włosów). Dzięki odpowiednio dobranej wiązance możemy optycznie poprawić sylwetkę Panny Młodej – podkreślając jej walory i ukrywając ewentualne mankamenty. Należy również pamiętać, że bukiet ślubny to jeden z kilku elementów dekoracji kwiatowych (kwiaty pojawiają się również na samochodzie Młodej Pary, w kościele, na Sali weselnej, są w dłoniach druhen oraz w butonierce Pana Młodego i drużbów) – wszystkie one powinny tworzyć harmonijną całość.

Kwiaty a pora roku

Kwiaty, podobnie jak owoce i warzywa, cechuje sezonowość. I choć większość kwiatów można kupić o każdej porze roku – to warto jednak wykorzystać te gatunki, które kwitną w miesiącu naszego ślubu. To wtedy są najdorodniejsze, mają intensywny kolor i zapach. Jakie kwiaty wybrać wiosną, a jakie latem? Jaka wiązanka ślubna będzie idealna na jesienny ślub, a jaka na ślub zimowy?

Wiosna

Wiosna to czas roślin cebulowych. Wiosną kwitną przede wszystkim różnokolorowe tulipany, które mogą być podstawą wielu przepięknych bukietów. Ich ogromną zaletą jest również cena – bukiety z tulipanów to jedne z tańszych ślubnych wiązanek. Wiosenne Panny Młode mogą również wybrać błękitne szafirki, romantyczne konwalie i stokrotki, multikolorowe jaskry lub intensywnie pachnące hiacynty. W kwietniu kwitną również delikatne frezje, a małe bukieciki z frezji są idealne dla drobnych Panien Młodych. Oryginalnym dodatkiem do wiązanek ślubnych będą również kwiaty drzew!

Lato

Czerwiec i lipiec, czyli przełom wiosny i lata to szczyt ślubnego sezonu. To również idealny czas na wiązankę z piwonii i bukiet z róż. Możemy też do woli korzystać z kwiatów polnych, powojników, chabrów i dalii. Od czerwca do października (w zależności od gatunku) kwitną goździki – jedne z najtrwalszych kwiatów tego typu. Bukiety z goździków są niedrogie, a równocześnie efektowne i świetnie wyglądają przez długi czas.

Jesień

Jesienią najpiękniej prezentują się bukiety ze słonecznikami w roli głównej. To również pora roku idealna do stworzenia kwiatowych dekoracji opierających się dodatkowo na kolorowych liściach, dekoracyjnych gałązkach i niewielkich owocach. Jesienią wciąż możemy wykorzystać w bukietach goździki i róże, albo sięgnąć po typowe dla tej pory roku wrzosy.

Zima

Zima to teoretycznie najtrudniejszy czas dla florystów, ale dla chcącego… nic trudnego! Zimowe wiązanki ślubne mogą opierać się na wytwornych gwiazdach betlejemskich i innych kwiatach doniczkowych, tj.: ciemierniki, amarylisy, skimmy japońskie, czy storczyki. Oryginalnym dodatkiem do bukietów będzie ostrokrzew z czerwonymi owocami i gałązki drzew iglastych.

Rodzaje bukietów ślubnych

Wygląd wiązanki ślubnej zależy nie tylko od rodzaju kwiatów, ale również (a w niektórych przypadkach – przede wszystkim!) od sposobu ich ułożenia. Oto mniej i bardziej znane warianty bukietów ślubnych:

Biedermeier, czyli klasyczny bukiet ślubny

Kwiaty ułożone są ściśle i gęsto, mają kulisty kształt i dobrze widoczne łodyżki, przewiązane wstążką.

 • Klasyczny bukiet pasuje do prawie każdej sukni ślubnej (wyjątek będą tu stanowiły ekstremalnie nowoczesne i awangardowe suknie, w nietypowych fasonach i ostrych wycięciach);

 • W zależności od wielkości bukietu oraz wybranej kolorystyki – będzie pasował do karnacji i figury każdej Panny Młodej;

 • Można go przygotować z każdego rodzaju kwiatów, w dowolnej kolorystyce i sposobie przybrania.

Nosegay

Odmiana klasycznego bukietu ślubnego – to bardzo małe, okrągłe wiązanki, jednolite (najczęściej wykonane z jednego rodzaju kwiatów) i monochromatyczne.

 • Bukiety ślubne typu nosegay są idealnym, delikatnym dodatkiem do bogato zdobionych sukien;

 • Idealne dla drobnych i niskich kobiet, których sylwetkę mogłyby przytłoczyć większe wiązanki.

Bukiet kaskadowy

Efektowna wiązanka, w której kwiaty ułożone są w taki sposób, aby sprawiać wrażenie, że „wypływają” z dłoni Panny Młodej – są masywne na górze (dużo krótkich kwiatów i liści) i coraz dłuższe, rozrzedzone na dole.

 • Bukiet mocno przyciągający wzrok, świetnie komponujący się z prostymi i skromnymi sukniami oraz sukienkami przylegającymi do ciała, np. tzw. sukniami syrenimi. Zestawienie bukietu kaskadowego z mocno ozdobioną suknią stanowiłoby, że całość stałaby się ciężka i przytłaczająca.

 • Bukiety kaskadowe polecane są wysokim Pannom Młodym.

Arm Bouquet

To rodzaj podłużnej wiązanki noszonej na ręce (bukiet przytrzymujemy w dłoni, ale opieramy na przedramieniu), tworzą go wyłącznie długie kwiaty i liście.

 • To prosta, długa i skromna wiązanka, składająca się najczęściej z kilku długich kwiatów. Kwiaty są ze sobą ciasno związane.

 • Arm Bouquet pasuje do wielu sukienek, świetnie komponuje się zwłaszcza z prostymi, delikatnymi i romantycznymi sukniami.

 • Tego rodzaju bukiet pasuje wysokim pannom młodym, a jego noszenie jest wygodne, choć wymaga utrzymywania lekko zgiętej w łokciu ręki.

Wachlarz

Kwiaty ułożone są obok siebie w taki sposób, by wyglądały jak wachlarz.

 • Do ułożenia bukietu typu wachlarz wykorzystywane są przede wszystkim kwiaty o twardych, sztywnych łodygach – wybór rodzaju kwiatów jest w tym wypadku dość ograniczony, najczęściej są to róże;

 • Bukiet wachlarz jest bardzo oryginalny i dobrze wygląda z sukniami koronkowymi oraz sukniami w stylu hiszpańskim, raczej nie będzie pasował to tradycyjnych, prostych i delikatnych sukienek ślubnych.

Berło

To stosunkowo nowy trend. Bukiet tego typu to duże kwiaty z długimi łodygami związane tak, by tworzyły właśnie kształt berła (długa, chuda „rączka” i owalny kształt na górze).

 • Bukiet typu berło możemy ułożyć niemal wyłącznie z dużych kwiatów na długich łodygach, alternatywą jest stworzenie kulistej kompozycji z dowolnych kwiatów doczepionej do bambusowej „łodygi”.

 • Berło pasuje zarówno do królewskich kreacji, czyli sukien mocno rozkloszowanych i bogato ozdobionych, jak i do sukienek awangardowych i nowoczesnych.

 • Berło optycznie wydłuża i wysmukla sylwetkę. Bukiet tego typu będzie świetnie wyglądał w rękach Panny Młode średniego wzrostu i kobiet wysokich, pomoże zrównoważyć dysproporcje sylwetki (przy szerokich biodrach i wąskich ramionach).

Pomander

Oryginalny i coraz bardziej popularny bukiet kwiatów wyglądający jak… pompon. To kula kwiatów zawieszona na sznurku lub wstążce trzymanej przez Pannę Młodą.

 • Pomander przyciąga spojrzenia, jest efektowny, choć skromny, można przygotować go z dowolnych kwiatów, w dowolnym kolorze i ozdobić wybranymi dodatkami uzyskając zarówno skromny bukiecik, jak i okazały bukiet.

 • W zależności od wybranych dodatków – będzie pasował do większości sukienek, choć najlepiej będzie wyglądał na tle wąskich oraz gładkich spódnic.

 • Pomander optycznie zrównoważy sylwetkę odwróconego trójkąta (szerokie ramiona, wąskie biodra), wydłuży i wysmukli.

Composite

To propozycja na wskroś nowoczesna i jeszcze niezbyt popularna w Polsce. Z różnych materiałów (tkanin, bibuły, żywych kwiatów lub ich elementów, np. samych płatków) – tworzony jest jeden, duży kwiat.

 • Composite to kompozycje, które można przygotować z dowolnych kwiatów i sztucznych dodatków, uzyskując dowolny efekt kolorystyczny i stylistyczny, a co za tym idzie – bukiet tego typu można dopasować do niemal każdego rodzaju sukienki.

 

Minimalistycznym rozwiązaniem jest zastąpienie tradycyjnego (mniej lub bardziej) bukietu ślubnego – pojedynczym kwiatem. W tej opcji najczęściej wybierane są: słonecznik, kalia lub róża. Niektóre Panny Młode decydują się z kolei na substytuowanie wiązanki ślubnej stroikiem na nadgarstek (nietypowa bransoleta bądź opaska przystrojona kwiatami) – to bardzo wygodne rozwiązanie, pozostawiają kobiecie obie ręce wolne.

Kto, co, kiedy i za ile?

Spotkanie z florystką to ważny element przygotowań przedślubnych. Powinniśmy odbyć je nie później niż kilka miesięcy przed ślubem, najlepiej już po wybraniu sukni ślubnej. Na spotkanie warto zabrać fotografię siebie w sukni ślubnej (wykonaną np. podczas wstępnej przymiarki) lub zdjęcie samej sukni. Jeżeli florystyka będzie odpowiedzialna nie tylko za przygotowanie ślubnej wiązanki, ale również wykonanie dekoracji do sali weselnej, czy ozdobienie samochodu Pary Młodej – miejmy przy sobie kilka inspirujących zdjęć, które ułatwią ustalenie co nam się podoba.
Decyzję o bukiecie najczęściej podejmuje Panna Młoda, częściej w towarzystwie Świadkowej, druhen lub mamy niż Pana Młodego. Bukiet dla Panny Młodej i bukiety dla druhen oraz kwiaty do butonierek dla Pana Młodego i jego drużbów odbierane są zazwyczaj w dniu ślubu (to gwarantuje ich świeżość i trwałość na czas ślubu i przyjęcia weselnego) przez Świadka lub samego Pana Młodego (w drodze po Pannę Młodą). Pozostałe dekoracje odbierane są dzień wcześniej lub w dniu ślubu, z samego rana, przez osoby odpowiedzialne za wystrój kościoła, sali weselnej oraz ozdobienie samochodu.

Ceny wiązanek ślubnych są bardzo zróżnicowane, ale najczęściej mieszczą się w zakresie od 50 do 350 zł. Bukiety druhen są najczęściej nieco mniej okazałe, a co za tym idzie – tańsze.

Scroll Up
WordPress Image Lightbox