11/16

Formalności przed ślubem i po nim

Formalności przed ślubem i po nim

Postanowiliście się pobrać? Gratulacje! Ta decyzja to jednak początek długiej drogi przez formalności. Zanim staniecie na ślubnym kobiercu, będziecie musieli zebrać niezbędne dokumenty i dopełnić wszystkich procedur.

Formalności przed ślubem cywilnym

Pół roku przed planowaną uroczystością – to dobry czas, by zacząć przygotowania do ślubu. Teoretycznie, zarezerwować termin w urzędzie stanu cywilnego można miesiąc i jeden dzień przed wybraną datą. W praktyce jednak lepiej wybrać się wcześniej, zwłaszcza jeśli Wasza ceremonia ma się odbyć w popularnych, „ślubnych” miesiącach. Na spotkanie z urzędnikiem wystarczy zabrać ze sobą dowody osobiste.

Na miejscu sporządza się zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, wybiera się termin ceremonii, zgłasza dwie osoby na świadków (wbrew powszechnej opinii mogą to być osoby tej samej płci) oraz decyduje, jakie nazwiska będzie się nosiło po ślubie. Tego samego dnia uiszcza się opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa (84 zł). Od zeszłego roku możliwy jest także ślub w plenerze. Jeśli macie ochotę na taką ceremonię, to do dokumentów potrzebnych do ślubu musicie także dodać podanie, w którym uzasadnicie swoją decyzję i wskażecie wybraną lokalizację. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi opłatami rzędu 1000 zł.

Dokumenty do ślubu konkordatowego

Jest to połączenie ślubu kościelnego z cywilnym: ceremonia wówczas odbywa się w kościele, a wszelkich formalności należy dopełniać w kancelarii parafialnej. Aby zarezerwować termin i spisać protokół przedmałżeński, musicie zgłosić się co najmniej 3 miesiące przed uroczystością. A przy sobie mieć: dowody osobiste, świadectwa chrztu i bierzmowania, zaświadczenie o ukończonym kursie małżeńskim, pismo z parafii narzeczonego. Niektóre parafie wymagają także zaświadczenia o wygłoszonych zapowiedziach i zaświadczenia o odbytej spowiedzi. Do kancelarii parafialnej trzeba będzie również dostarczyć poświadczenie z USC o braku przeszkód, by wziąć ślub. Tydzień przed uroczystością musicie się zgłosić do biura parafialnego razem ze świadkami, by spisać akt ślubu.

Formalności po ślubie

Jeśli po ślubie zmieniasz nazwisko, to musisz się przygotować na kolejny etap załatwiania formalności. Czeka Cię bowiem wymiana dokumentów – od dowodu osobistego, przez paszport czy legitymację studencką, po różnego rodzaju przepustki, które są stosowane w biurach. Pamiętaj też o tym, by zmianę stanu cywilnego i personaliów zgłosić w banku, przychodni i w dziale HR pracodawcy.

Scroll Up
WordPress Image Lightbox