12/16

Fryzury ślubne

Fryzury ślubne

Fryzura ślubna musi być dobrana do urody Panny Młodej oraz jej sukni. Fryzura powinna podkreślać atuty kobiecej twarzy i ukrywać ewentualne mankamenty. Ponadto uczesanie nie może przytłaczać całej stylizacji – dlatego planowanie sposobu ułożenia włosów powinnyśmy zacząć już po wybraniu ślubnej kreacji, ale najlepiej nie później niż pół roku przed uroczystością. Podstawą efektywnej fryzury są bowiem zdrowe, lśniące włosy, a 6 miesięcy to wystarczająco długi okres, by znacząco poprawić ich kondycję stosując polecone przez fryzjera kuracje regeneracyjne, odżywcze i wzmacniające.

 

Pierwsze spotkanie z fryzjerem

Jak już wspomniano we wstępie – na pierwsze spotkanie z fryzjerem, któremu chcemy powierzyć zrobienie fryzury na jeden z najważniejszych dni w naszym życiu, najlepiej umówić się około pół roku miesięcy przed planowaną uroczystością. Doświadczony fryzjer oceni stan naszych włosów i udzieli nam wskazówek dotyczących ich pielęgnacji przez najbliższe 6 miesięcy. To również dobry czas na ewentualną zmianę koloru lub sposobu obcięcia włosów – zdecydowanie odradza się drastycznych zmian dokonywanych kilka dni lub kilka godzin przed ślubem! Na spotkanie z fryzjerem warto wciąć zdjęcie wybranej sukni ślubnej – pozwoli to optymalnie dopasować kształt fryzury do stylu sukni. Warto również przynieść ze sobą zdjęcia uczesać, które nam się podobają (wycięte z gazet lub zapisane na tablecie bądź smartfonie) – to ułatwi rozmowę o tym, co nam się podoba, a co absolutnie nie oraz pomoże opisać jakie mamy oczekiwania co do efektów końcowych fryzury ślubnej. Jeżeli nie przygotujemy zdjęć – poprośmy fryzjera o katalog fryzur ślubnych i na jego podstawie omówmy nasze pragnienia. Na pierwszym, albo drugim spotkaniu (w zależności od indywidualnych ustaleń) – fryzjer zrobi nam fryzurę próbną (jedną lub kilka różnych wariantów do wyboru). Pamiętajmy, by wybraną fryzurę dokładnie sfotografować – tak, by w dniu ślubu można ją było bez problemu odtworzyć na podstawie tychże zdjęć.

Dobór fryzury do sukienki i urody Panny Młodej

Teoretycznie ładnemu we wszystkim ładnie, ale ślub to okazja, podczas której chcemy wyglądać najładniej. Dlatego właśnie fryzura powinna idealnie pasować do ślubnej kreacji tworząc spójną stylistycznie całość, a sposób ułożenia włosów uwypuklać zalety naszej urody.

Dobranie fryzury do sukni to spore wyzwanie choćby dlatego, że… mamy mnóstwo możliwości! Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, które pomogą w znalezieniu idealnego uczesania na tę wyjątkową okazję. Oto one:

 • Suknia z gorsetową górą, z odkrytymi ramionami – to krój, do którego pasuje wiele fryzur: od luźnego koka, przez fantazyjny warkocz z boku głowy do włosów rozpuszczonych i jak najbardziej naturalnych. Jeżeli zdecydujemy się na wysokie upięcie włosów – możemy sobie pozwolić na założenie rzucającego się w oczy naszyjnika, który zagospodaruje naszą szyję i dekolt.

 • Suknia z dekoltem z cielistego tiulu i koronkowych „tatuaży” (tzw. illusion neckline) – to krój, do którego pasują włosy częściowo spięte, splecione w luźny warkocz lub luźno puszczone do tyłu.

 • Suknia z dekoltem hiszpańskim (zsunięte ramiączka tworzące prostą linię z dekoltem) – to krój, do którego pasują koki, luźne upięcia na wysokości uszu oraz dziewczęce warkocze opadające na jedną stronę.

 • Suknie z zabudowanym dekoltem, z dekoltem w kształcie łódki oraz ze stójką – to fasony, które nie lubią konkurencji włosów, najlepiej sprawdzą się przy tych fasonach koki (również kok zrobiony na jednej stronie głowy) i wysokie, raczej gładkie upięcia z tyłu głowy.

 • Suknia z asymetrycznym dekoltem – to krój, który najlepiej zrównoważyć upięciem po drugiej stronie (jeśli np. suknia ma jedno ramiączko po prawej stronie – włosy najlepiej upiąć z boku głowy, po lewej stronie).

Wybrana fryzura pasuje do suknie, ale… czy pasuje do kształtu naszej twarzy? Jak dobrać fryzurę do urody Panny Młodej? Wyróżnia się zasadniczo 5 kształtów twarzy: owalną, okrągłą, prostokątną, kwadratową i trójkątną. Do każdego z tych typów twarzy można dobrać taki sposób uczesania, by harmonizował rysy twarzy i równoważył jej kształt.

 • Twarz owalna to ten rodzaj kształtu twarzy, do którego pasuje właściwie każda fryzura, a jedyną, której należy unikać to długie, rozpuszczone włosy z przedziałkiem po środku głowy.

 • Twarz okrągła charakteryzuje się pełnymi policzkami, raczej niskim czołem i małą brodą. Okrągłą twarz wyszczuplimy dzięki delikatnym falom i pazurkom. Włosy półdługie i długie powinny być proste i podwinięte na końcach, a krótkie włosy powinny być przycięte powyżej linii żuchwy (fryzury nigdy nie powinny kończyć się na linii żuchwy – to optycznie poszerzy okrągłą twarz). Idealnym rozwiązaniem dla twarzy okrągłej są wysokie upięcia włosów, ale takie, które dodają im objętości (unikajmy gładkich, mocno przylegających uczesań).

 • Twarz prostokątna to twarz długa i najczęściej szczupła, z dość wysokim czołem i wydłużoną brodą. Idealne dla tego typu twarzy są fryzury nadające jej objętości po bokach: fale i loki, warstwowe cięcia i okalające twarz grzywki. Mając twarz prostokątną lepiej unikać: długich i prostych włosów oraz fryzur z upięciami na czubku głowy.

 • Twarz kwadratowa charakteryzuje się szerokim czołem i żuchwą oraz wystającymi kośćmi policzkowymi. Dla takiego kształtu twarzy najlepsze będą półdługie i długie włosy, dobrze wycieniowane, z przedziałkiem z boku. Lepiej unikać zarówno bujnych loków i tapirów, jak i gładkich i prostych fryzur.

 • Twarz trójkątna to twarz z szeroki czołem, wydatnymi kośćmi policzkowymi oraz wąską, małą brodą. To tego typu twarzy pasują: krótkie i kręcone włosy, które optycznie poszerzają dolną jej część; klasyczny bob; włosy półdługie lub długie, ale odpowiednio cieniowane i z przedziałkiem z boku; z grzywka krótką lub długą, zaczesywaną na bok. Przy trójkątnej twarzy lepiej unikać bardzo krótkich włosów, fryzury typu „koński ogon” oraz wysokich, gładkich upięć. Jeżeli chcemy spiąć włosy – koniecznie wypuśćmy kilka luźno opadających pasm.

Trendy we fryzjerstwie ślubnym

Jeszcze kilka lat temu największą popularnością cieszyły się koki: niskie i wysokie, gładko zaczesane lub z wypuszczonymi pojedynczymi pasmami włosów oraz efektowne loki. Obecnie w modzie wciąż są koki, choć coraz częściej te upięte nisko i z boku głowy. Od dłuższego czasu z mody nie wychodzą boho fale, ale najgorętszym trendem bieżącego i nadchodzącego sezonu są różnego rodzaju asymetryczne upięcia oraz upięcia plecione.

Oto kilka inspirujących pomysłów na idealną fryzurę ślubną:

 • Warkocze i różnego rodzaju plecionki – to świetna propozycja dla właścicielek długich i niesfornych włosów, czerpiąca z tradycji lufowych i folkowych. Warkocz to gwarancja, że nasza ślubna fryzura przetrwa ślub i przyjęcie weselne w nienaruszonym stanie i to bez konieczności zużycia do jej utrwalenia hektolitrów lakieru. Warkocze mogą wić się dowolnie z tyłu lub z boku głowy, opadać na jedno ramię, albo też tworzyć wokół kłowy plecioną koronę.

 • Ponadczasowy styl boho to czerpanie z mody hippisowskiej i łączenie jej z cygańską swobodą. Fryzura ślubna w stylu boho to naturalne, delikatnie falowane, rozpuszczone włosy. Panna Młoda, która zdecyduje się na tę dziewczęcą fryzurę będzie wyglądała świeżo, lekko i radośnie.

 • Luźne i asymetryczne upięcia z boku głowy to gorący trend, który może mieć wiele odsłon. Włosy mogą być zebrane w całości na bok lub tylko podpięte tak, by swobodnie opadały na jedno ramię. Kobieco i uroczo będą również wyglądały loczki podpięte nad uchem.

 • Tradycyjne koki na czubku głowy czesze się przede wszystkim dla fryzur z welonem. Coraz częściej jednak Panny Młode rezygnują z welonu i decydują się na nowoczesne koki, niższe i w pozornym nieładzie.

 • Krótkie włosy mogą również wyglądać niezwykle kobieco. Można ich środkową część zaczesać do góry i do tyłu, zrobić nietypowy przedziałek lub podpiąć grzywkę jakąś niebanalną ozdobą.

Scroll Up
WordPress Image Lightbox