Zaplanowanie podziękowań dla gości weselnych powinno być jednym z ważnych punktów zaplanowanym już przed weselem. Za co i komu dziękujemy? Wyrazy wdzięczności należą się wszystkim tym, którzy zechcieli uczestniczyć w naszym ślubie i weselu, czyniąc go dniem wyjątkowym i szczęśliwym, bo spędzonym właśnie z bliskimi nam ludźmi. Podziękowania są więc swoistym uhonorowaniem osób, które przyjęły nasze zaproszenia i przybyły z dobrym słowem, życzeniami i prezentami. Podziękowania dla gości powinny być spersonalizowane i wysłane nie później niż do dwóch miesięcy po weselu.
Podziękowania mają charakter formalny, ale nie mają jednej i jedynie słusznej formy. Możemy skorzystać z gotowych biletów i kart (można je kupić w sklepie z artykułami i dekoracjami ślubnymi) lub zamówić karty robione ręcznie. Mamy minimalne zdolności plastyczne? Podziękowania możemy również przygotować zupełnie sami, nie korzystając z żadnych gotowych szablonów. Wyjątkowym elementem takiej kart z podziękowaniami będzie nasze zdjęcie z sesji ślubnej lub podróży poślubnej. Drukowany tekst jest ładny i równy, ale… warto poświęcić parę chwil na odręczne napisanie tekstu. Jeśli jednak mamy do wysłania kart kilkadziesiąt – wydrukujmy tekst podziękowań, ale złóżmy na każdej karcie własnoręczne podpisy. Nasz ślub i wesele połączyło dwie rodziny – dobrym pomysłem jest napisanie podziękowań przez Pannę Młodą dla rodziny Pana Młodego i odwrotnie. Tradycyjne podziękowania wysyła się pocztą i… warto się tego trzymać. Jeśli na naszym przyjęciu weselnym bawiło się wielu naszych znajomych – możemy podziękować im zbiorczo i w nowoczesnej formie, nagrywając np. specjalny filmik i przesyłając go pocztą elektroniczną lub dzieląc się nim za pomocą mediów społecznościowych.
Podziękowania za obecność i prezenty powinny być osobiste i spersonalizowane, dobrze jest odnieść się w treści podziękowań do konkretnego prezentu (nie wspominając jednak o jego cenie!), który otrzymaliśmy od wujka lub cioci (to ważne zwłaszcza dla starszego pokolenia). Jeżeli goście wręczyli nam prezent ze stworzonej przez nas listy – serdecznie podziękujmy za podarunek, który spełnił nasze marzenia i zaspokoił potrzeby. Jeśli goście sponsorowali listę prezentów stworzoną np. w jakimś konkretnym sklepie lub składali się na egzotyczną podróż poślubną w jednym z biur podróży i nie wręczali tych prezentów osobiście – podziękujmy za wkład danej osoby lub osób w realizację naszych marzeń, opowiedzmy pokrótce, co dzięki nim mamy lub co przeżyliśmy. Coraz częściej goście wręczają Młodej Parze po prostu kopertę z pieniędzmi – w taki wypadku warto w podziękowaniach podkreślić, że realizacja jakiegoś projektu lub kupno jakiś rzeczy nie byłaby możliwa bez tego właśnie podarunku.
Pamiętajmy o nieprzekraczalnej dacie dwóch miesięcy od wesela, optymalny czas to 2-5 tygodni! Może znajdziecie na nie czas np. po powrocie z podróży poślubnej?
Jeżeli w budżecie weselnym przeznaczyliśmy nieco większą kwotę na podziękowania – możemy pomyśleć o drobnych upominkach. Małe prezenty dla gości weselnych sprawią, że ci będą dłużej i z większym sentymentem wspominać ten ważny dla nas dzień. Jakie prezenty możemy wysłać bliskim w ramach podziękowania za obecność na naszym ślubie i weselu?
Oto kilka pomysłów:
We współczesnych czasach, zdecydowana większość z nas nie wywołuje zdjęć – przechowujemy je na twardych dyskach naszych komputerów. Miłym zaskoczeniem będzie kilka bądź kilkanaście wywołanych zdjęć, które dołączymy do kartki z podziękowaniami. Wybierzmy 2-3 zdjęcia z sesji ślubnej oraz kilka zdjęć z wesela, najlepiej takich, na których będzie z nami osoba, której te fotografie wysyłamy. Wybranym osobom możemy również rozesłać mini pendrivy ze zdjęciami ze ślubu, wesela i sesji.
Możemy wysłać gościom czekoladki lub trufle, karmelki lub żelki… Wszystko zależy od nas!
To pyszna i zdrowa alternatywa dla słodyczy, która świetnie pasuje do podziękowań za obecność na jesiennym ślubie i weselu.
Lukier może mieć różne kolory, ale największą popularnością cieszą się orzechy oblane złotem lub srebrem.
To upominek praktyczny i… niezwykle aromatyczny. Oczywiście wysyłamy niewielkie paczuszki lub śliczne puszki niezwykłej (nie zwykłej!) kaw i herbaty.
Coś, czego goście nie zjedzą i nie wypiją. Oryginalnym i praktycznym pomysłem na podziękowanie jest wysłanie foremek do ciasta w kształcie serca. Można również postawić na porcelanowe, drewniane lub gliniane figurki (najlepiej w jakiś sposób powiązanych z nami, naszą rodziną lub ślubem – może to być miniaturka miasta, w którym się odbyło wesele).
Prezenty zrobione własnoręcznie są najcenniejsze! Możemy upiec kruche ciasteczka lub pierniczki w kształcie serca lub naszych inicjałów, przygotować miniaturowe słoiczki z domowej roboty konfiturami lub sokami, miód z rodzinne pasieki, a nawet… ogóreczki konserwowe. Ilość pomysłów na prezenty w tej kategorii jest nieograniczona!
Bardzo ważnym elementem tych drobnych upominków dla gości jest sposób ich opakowania. Pudełeczka i dołączone doń etykietki bądź bileciki powinny być estetyczne i spersonalizowane! Nie zapomnijmy umieścić na etykiecie lub bileciku naszych imion i daty ślubu.
Najlepiej… prosto z serca! Podziękowania nie muszą być rymowanymi poematami. To może być kilka słów, które wyrażą naszą wdzięczność i sprawią, że gość który je otrzyma poczuje się doceniony i wyróżniony. Jeżeli cierpimy na absolutny brak zdolności i pomysłów – sięgnijmy po gotowe teksty, których mnóstwo znajdziemy w Internecie. Nie kopiujmy ich jednak w całości – niech będą inspiracją lub bazą do stworzenia osobistych podziękowań.