12/16

Jak napisać podziękowania dla gości weselnych?

Jak napisać podziękowania dla gości weselnych?

Zaplanowanie podziękowań dla gości weselnych powinno być jednym z ważnych punktów zaplanowanym już przed weselem. Za co i komu dziękujemy? Wyrazy wdzięczności należą się wszystkim tym, którzy zechcieli uczestniczyć w naszym ślubie i weselu, czyniąc go dniem wyjątkowym i szczęśliwym, bo spędzonym właśnie z bliskimi nam ludźmi. Podziękowania są więc swoistym uhonorowaniem osób, które przyjęły nasze zaproszenia i przybyły z dobrym słowem, życzeniami i prezentami. Podziękowania dla gości powinny być spersonalizowane i wysłane nie później niż do dwóch miesięcy po weselu.

Ważne zasady pisania podziękowań

Podziękowania mają charakter formalny, ale nie mają jednej i jedynie słusznej formy. Możemy skorzystać z gotowych biletów i kart (można je kupić w sklepie z artykułami i dekoracjami ślubnymi) lub zamówić karty robione ręcznie. Mamy minimalne zdolności plastyczne? Podziękowania możemy również przygotować zupełnie sami, nie korzystając z żadnych gotowych szablonów. Wyjątkowym elementem takiej kart z podziękowaniami będzie nasze zdjęcie z sesji ślubnej lub podróży poślubnej. Drukowany tekst jest ładny i równy, ale… warto poświęcić parę chwil na odręczne napisanie tekstu. Jeśli jednak mamy do wysłania kart kilkadziesiąt – wydrukujmy tekst podziękowań, ale złóżmy na każdej karcie własnoręczne podpisy. Nasz ślub i wesele połączyło dwie rodziny – dobrym pomysłem jest napisanie podziękowań przez Pannę Młodą dla rodziny Pana Młodego i odwrotnie. Tradycyjne podziękowania wysyła się pocztą i… warto się tego trzymać. Jeśli na naszym przyjęciu weselnym bawiło się wielu naszych znajomych – możemy podziękować im zbiorczo i w nowoczesnej formie, nagrywając np. specjalny filmik i przesyłając go pocztą elektroniczną lub dzieląc się nim za pomocą mediów społecznościowych.

Podziękowania za obecność i prezenty powinny być osobiste i spersonalizowane, dobrze jest odnieść się w treści podziękowań do konkretnego prezentu (nie wspominając jednak o jego cenie!), który otrzymaliśmy od wujka lub cioci (to ważne zwłaszcza dla starszego pokolenia). Jeżeli goście wręczyli nam prezent ze stworzonej przez nas listy – serdecznie podziękujmy za podarunek, który spełnił nasze marzenia i zaspokoił potrzeby. Jeśli goście sponsorowali listę prezentów stworzoną np. w jakimś konkretnym sklepie lub składali się na egzotyczną podróż poślubną w jednym z biur podróży i nie wręczali tych prezentów osobiście – podziękujmy za wkład danej osoby lub osób w realizację naszych marzeń, opowiedzmy pokrótce, co dzięki nim mamy lub co przeżyliśmy. Coraz częściej goście wręczają Młodej Parze po prostu kopertę z pieniędzmi – w taki wypadku warto w podziękowaniach podkreślić, że realizacja jakiegoś projektu lub kupno jakiś rzeczy nie byłaby możliwa bez tego właśnie podarunku.

Pamiętajmy o nieprzekraczalnej dacie dwóch miesięcy od wesela, optymalny czas to 2-5 tygodni! Może znajdziecie na nie czas np. po powrocie z podróży poślubnej?

Drobne prezenty dla gości

Jeżeli w budżecie weselnym przeznaczyliśmy nieco większą kwotę na podziękowania – możemy pomyśleć o drobnych upominkach. Małe prezenty dla gości weselnych sprawią, że ci będą dłużej i z większym sentymentem wspominać ten ważny dla nas dzień. Jakie prezenty możemy wysłać bliskim w ramach podziękowania za obecność na naszym ślubie i weselu?

Oto kilka pomysłów:

Zdjęcia ze ślubu i wesela

We współczesnych czasach, zdecydowana większość z nas nie wywołuje zdjęć – przechowujemy je na twardych dyskach naszych komputerów. Miłym zaskoczeniem będzie kilka bądź kilkanaście wywołanych zdjęć, które dołączymy do kartki z podziękowaniami. Wybierzmy 2-3 zdjęcia z sesji ślubnej oraz kilka zdjęć z wesela, najlepiej takich, na których będzie z nami osoba, której te fotografie wysyłamy. Wybranym osobom możemy również rozesłać mini pendrivy ze zdjęciami ze ślubu, wesela i sesji.

Słodycze

Możemy wysłać gościom czekoladki lub trufle, karmelki lub żelki… Wszystko zależy od nas!

Suszone owoce

To pyszna i zdrowa alternatywa dla słodyczy, która świetnie pasuje do podziękowań za obecność na jesiennym ślubie i weselu.

Migdały w lukrze

Lukier może mieć różne kolory, ale największą popularnością cieszą się orzechy oblane złotem lub srebrem.

Kawa i herbata

To upominek praktyczny i… niezwykle aromatyczny. Oczywiście wysyłamy niewielkie paczuszki lub śliczne puszki niezwykłej (nie zwykłej!) kaw i herbaty.

Upominki trwałe

Coś, czego goście nie zjedzą i nie wypiją. Oryginalnym i praktycznym pomysłem na podziękowanie jest wysłanie foremek do ciasta w kształcie serca. Można również postawić na porcelanowe, drewniane lub gliniane figurki (najlepiej w jakiś sposób powiązanych z nami, naszą rodziną lub ślubem – może to być miniaturka miasta, w którym się odbyło wesele).

Hand made

Prezenty zrobione własnoręcznie są najcenniejsze! Możemy upiec kruche ciasteczka lub pierniczki w kształcie serca lub naszych inicjałów, przygotować miniaturowe słoiczki z domowej roboty konfiturami lub sokami, miód z rodzinne pasieki, a nawet… ogóreczki konserwowe. Ilość pomysłów na prezenty w tej kategorii jest nieograniczona!

Bardzo ważnym elementem tych drobnych upominków dla gości jest sposób ich opakowania. Pudełeczka i dołączone doń etykietki bądź bileciki powinny być estetyczne i spersonalizowane! Nie zapomnijmy umieścić na etykiecie lub bileciku naszych imion i daty ślubu.

Jak napisać podziękowania dla gości weselnych?

Najlepiej… prosto z serca! Podziękowania nie muszą być rymowanymi poematami. To może być kilka słów, które wyrażą naszą wdzięczność i sprawią, że gość który je otrzyma poczuje się doceniony i wyróżniony. Jeżeli cierpimy na absolutny brak zdolności i pomysłów – sięgnijmy po gotowe teksty, których mnóstwo znajdziemy w Internecie. Nie kopiujmy ich jednak w całości – niech będą inspiracją lub bazą do stworzenia osobistych podziękowań.

Scroll Up
WordPress Image Lightbox