01/17

Jak napisać podziękowania dla rodziców

Ślub i wesele to przede wszystkim święto Młodej Pary. Nie byłoby jej jednak, gdyby nie… Rodzice. Nie dziwi zatem fakt, że podziękowania dla rodziców są nieodzownym elementem każdego wesela. Państwo Młodzi składają wyrazy wdzięczności rodzicom najczęściej po pierwszym tańcu. Jeżeli na nasze wychowanie istotny wpływ mieli inni członkowie rodziny (np. babcie, ciocie, czy wujkowie) lub rodzice chrzestni – warto również ich ująć w podziękowaniach. Za co i jak dziękować, co sprezentować? Oto kilka inspirujących pomysłów.

Za co dziękujemy?

Dziękujemy przede wszystkim za trud, który włożyli w nasze wychowanie oraz pomoc w organizacji ślubu i wesela. Dziękujemy za miłość i uśmiech, cierpliwość i wyrozumiałość, za szczęśliwe dzieciństwo i wsparcie w okresie burzliwej młodości… Pamiętajmy jednak, że żaden wyuczony na pamięć tekst i żadne wiersze nie oddadzą tego, co gra w naszych duszach. Warto więc do tych wyjątkowych podziękowań dobrze się przygotować – tak, by były indywidualne i niepowtarzalne, np. nawiązywały do wspólnych wspomnień i przeżyć. Takie podziękowania, wygłoszone w jednym z najważniejszych dni w naszym życiu – zapadną w pamięć i serca naszych najbliższych na zawsze, stając się niezwykłą laurką wystawioną im za ich rodzicielstwo.

Jak dziękować?

Podziękowania dla rodziców i dla chrzestnych lub innych członków rodziny zawsze składamy we dwoje – w dniu ślubu stajemy się bowiem zalążkiem nowej rodziny. Pani Młoda dziękuje swojej rodzinie, a Pan Młody swojej – powinni się jednak wspierać podczas tych przemów. Większość Par Młodych składa podziękowania po swoim pierwszym tańcu, ale można je również złożyć po oczepinach lub w innym, dowolnie przez nas wybranym momencie wesela. W trakcie składania podziękowań przyda się również wsparcie naszych Świadków, którzy w odpowiednim momencie podadzą nam kwiaty lub prezenty, które przygotowaliśmy dla naszych bliskich.

Uroczystym podziękowaniom składanym rodzicom najczęściej towarzyszy muzyka. Orkiestra lub osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną przyjęcia – zagra lub puści wybrany wcześniej przez Państwa Młodych utwór (lub 2-3 utwory – warto to wcześniej ustalić i przeprowadzić próbę, tak by nie okazało się, że podkładu muzycznego starczy wyłącznie na połowę dziękczynnych przemówień). Najczęściej wybieraną kompozycją jest piosenka Urszuli Sipińskiej Cudownych Rodziców mam, którzy oprócz tego, że są cudowni, są również przyjaciółmi i pozwalają nam iść własną drogą. Nieszczególnie lubimy tę piosenkę, a co ważniejsze – nasi rodzice również za nią nie przepadają? Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać zupełnie inną! Co powiecie (i co powiedzą Wasi rodzice?!) na Gdy nie ma dzieci Kultu? Z takim podkładem muzycznym podziękowania będą z pewnością oryginalne i pełne pozytywnej energii! Może to być również dowolny utwór, który w jakiś sposób jest ważny dla naszych rodziców, nawiązuje do lat ich młodości lub wiąże się z jakimiś miłymi rodzinnym wspomnieniami. Pamiętajmy, że muzyka powinna być przede wszystkim pięknym tłem dla naszych podziękowań. Świetnie w tej roli wypadną np.: I will always love you – Whitney Houston, Wonderful Tonight – Erica Claptona, What A Wonderful World – Louis Armstrong, Your Song – Elton John, Forever Young – Rod Stewart, czy optymistyczne All You Need Is Love – Beatles.

Co sprezentować?

Po wygłoszeniu podziękowań tradycyjnie wręcza się rodzicom kwiaty lub kosze słodyczy. Coraz częściej jednak kwiatom towarzyszą lub zastępują je zdecydowanie różnego rodzaju prezenty. Oto garść inspirujących pomysłów na wyjątkowe upominki dla rodziców Państwa Młodych:

  • medale, figurki z grawerem, dyplomy lub certyfikaty za wyjątkowe zasługi w dziedzinie rodzicielstwa;

  • koszulki z zabawnymi lub sentymentalnymi napisami (np. „najlepsza mama na świecie” lub „z taty się nie wyrasta”);

  • księga wspomnień dla rodziców, koniecznie z okolicznościowym grawerem, ze zdjęciami z kolejnych etapów waszego wspólnego życia aż do dnia dzisiejszego (niezwykła niespodzianką będzie zdjęcie z odbywającego się właśnie ślubu i wesela na samym końcu – możemy poprosić o jego zorganizowanie świadka lub świadkową, skorzystać z przenośnej drukarki lub fotobudki);

  • miód w spersonalizowanych słoikach lub baryłkach;

  • spersonalizowana drewniana skrzynia na wino (z winem, oczywiście!);

  • drobne przedmioty użytkowe wykonane techniką decoupage (będą miały ogromną wartość, jeśli wykonanym je wspólnie i własnoręcznie);

  • bilety do SPA, na wymarzoną wycieczkę, do teatru lub opery – gdziekolwiek, gdzie rodzice będą mogli odpocząć i zrelaksować się po trudach związanych z przygotowaniami do ślubu i wesela;

  • drzewo genealogiczne.

Podziękowaniem może być również przygotowany wcześniej film, który wyświetlicie podczas przyjęcia weselnego. Można nagrać go z pomocą kamerzysty, którego zatrudnicie do rejestrowania waszego ślubu i wesela, a podczas montażu dorzucić do niego zdjęcia i krótkie filmiki z rodzinnych archiwów.

Scroll Up
WordPress Image Lightbox