01/17

Jak wybrać pierwszy taniec?

Jak wybrać pierwszy taniec?

Pierwszy taniec jest tradycyjnym sposobem rozpoczęcia zabawy weselnej. Dodatkowo pierwszy taniec to symboliczne pierwsze kroki Młodej Pary na nowej ścieżce wspólnego życia. Skąd wziął się ten weselny zwyczaj? Prawdopodobnie z tradycyjnego otwierania balów, np. polonezem (wywodzącym się z polskich tańców ludowych), czy walcem wiedeńskim (charakterystycznym dla Europy Środkowej). Ponadto taniec od początków cywilizacji towarzyszył celebracji zawierania związków małżeńskich. Jaką piosenkę wybrać i jak zatańczyć, by rozpocząć weselną zabawę w świetnym stylu?

To Wasz taniec!

Pierwszy taniec to… Wasz taniec i przede wszystkim Wam powinien sprawić przyjemność. Nie musicie więc oglądać się na aktualne trendy i próbować zaspokoić oczekiwań wszystkich gości – wybierzcie utwór muzyczny, do którego chcecie zatańczyć i zatańczcie tak, jak Wam w duszy gra. Oczywiście taniec Młodej Pary będzie obserwowany przez weselnych gości i z pewnością przez wielu z nich nagrywany – nie uda się więc zupełnie wyeliminować stresu z nim związanego. Stres można jednak zminimalizować – przygotowując się do pierwszego tańca przed ślubem.

Etapy przygotowań do pierwszego tańca:

Decyzja

Pierwszy taniec jest tradycyjnym, ale nieobowiązkowym elementem przyjęcia weselnego. Jeżeli więc z różnych powodów nie chcecie celebrować pierwszego tańca – po prostu z niego zrezygnujcie. To przecież Wasz dzień! Zabawa weselna rozpocznie się wówczas po prostu na znak DJ-a, orkiestry lub konferansjera. Można również zaprosić wszystkich gości do wspólnego zatańczenia otwarciowego tańca – sprawdzi się tu polonez (większość gości zna go pewnie z własnej studniówki) lub klasyczny walc.

Wybór utworu

Zdecydowaliście się zadośćuczynić tradycji i rozpocząć zabawę weselną pierwszym tańcem – wybierzcie kompozycję, do której postawicie pierwsze taneczne kroki jako świeżo upieczeni małżonkowie. Najpopularniejszym utworem w tej kategorii jest Wielka miłość Seweryna Krajewskiego – to piosenka nastrojowa i wolna, nie będzie wymagała od Was szczególnych umiejętności tanecznych i przygotowania skomplikowanych układów. Innymi, często wybieranymi kompozycjami są m.in.: Z Tobą chcę oglądać świat – Zbigniew Wodecki, I do I do I do – ABBA, I have nothing – Witney Houston, Nothing else matters – Metallica, Say You love me – Jessie Ware, She’s the one – Robbie Williams, czy What a wonderful Word – Louis Armstrong. Taniec weselny może mieć jednak dowolny klimat i tempo. Jeśli dobrze czujecie się na parkiecie i lubicie szybkie kawałki – możecie zatańczyć do absolutnie każdego utworu. To może być Wasza ulubiona piosenka, ważna z jakiś powodów dla Waszego związku lub po prostu hit z aktualnej listy przebojów.

Trening czyni mistrza

Pierwszy taniec warto przećwiczyć. Możecie to zrobić sami lub pod okiem specjalistów, którzy ewentualnie doradzą i pomogą dopracować szczegóły choreografii. Coraz większą popularnością cieszą się kursy tańca dla przyszłych małżonków. Serca internatów i gości weselnych podbijają ostatnio zabawne animacje taneczne przygotowane przez Parę Młodą. Jeżeli postanowiliście zaprezentować na weselu śmieszny pierwszy taniec (mnóstwo inspiracji znajdziecie w Internecie) – warto poświęcić nieco więcej czasu na zapamiętanie całego układu. Efekt będzie z pewnością spektakularny!

Tańczymy

Złożyliśmy przysięgę małżeńską, powitaliśmy gości w domu weselnym i zjedliśmy tradycyjny rosół? Czas zacząć zabawę! Gdy zapomnimy jakiegoś kroku – po prostu dajmy ponieść się muzyce!

Taniec z rodzicami

Zgodnie z tradycją, po pierwszym tańcu Młodej Pary – czas na tańce z rodzicami. Panna Młoda powinna zatańczyć z tatą, a następnie z teściem, Pan Młody natomiast z teściową, a następnie z mamą. Aby całość nie przedłużyła się zanadto – można wszystkie te tańce zmieścić podczas jednego utworu muzycznego, proponując popularny „odbijany” (inicjują go Państwo Młodzi).

Scroll Up
WordPress Image Lightbox