12/16

Pomysły na dekorację sali weselnej

Pomysły na dekorację sali weselnej

Udekorowanie sali weselnej to ważny element przygotowań. Dekorowania możemy podjąć się sami lub zdecydować się na wynajęcie profesjonalistów, którzy zrobią to za nas. Pierwsze rozwiązanie jest oczywiście zdecydowanie tańsze, ale też bardzo praco i czasochłonne. Biorąc zaś pod uwagę fakt, że salę weselną dekoruje się zazwyczaj dzień przed przyjęciem, może się okazać, że to wyzwanie będzie nas kosztowało zbyt dużo nerwów, których dokładanie sobie w przeddzień jednego z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu jest raczej nie wskazane. Coraz więcej par decyduje się więc na wynajęcie firmy dekorującej sale weselne lub powierza dekorację wnętrza właścicielowi miejsca, w którym będzie odbywało się przyjęcie (udekorowanie sali jest wówczas jednym z punktów umowy jej wynajmu). Co, jak i za ile można udekorować?

Jak udekorować salę?

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być… znalezienie ładnej sali! Ładnej, czyli takiej, która nie będzie od nas wymagała zabiegów „maskujących”, a jedynie lekkiego dopieszczenia w celu nadania jej indywidualnego, odpowiadającego nam charakteru. Łatwo bowiem wpaść w pułapkę wynajęcia niedrogiej sali weselnej z myślą, że „przecież udekorujemy ją i będzie pięknie”. Może się okazać, że owo „udekorujemy ją i będzie pięknie” pochłonie lwią część weselnego budżetu i przysporzy wszystkim sporo niepotrzebnego stresu. Eleganckie, nowoczesne restauracje i domy weselne wyposażone są w taki sposób, że nie wymagają ogromnych nakładów, by wyglądać efektownie i świetnie prezentować się na zdjęciach.

Dekoracja sali weselnej obejmuje przede wszystkim dekorację stołów i krzeseł (wszystkich lub tylko krzeseł dla Pary Młodej) oraz miejsca do tańczenia. W zależności od indywidualnych gustów – można również udekorować sufity, ozdobić ściany oraz główne wejście. Najczęściej wybieranym kolorem jest oczywiście biel (białe są obrusy i inne tkaniny ozdobne), którą jednak przełamujemy barwnymi akcentami: różem, czerwienią, fioletem, błękitem, turkusem lub zielenią. Wybrany kolor (lub maksymalnie 2-3 kolory, np. fiolet i żółć, intensywna czerwień z malinowym różem, czy błękit z granatem) przewodni powinien pojawić się na każdym stole i w innych ozdobach na sali.

Projektując dekoracje sali weselnej, nie zapomnijmy o… samochodzie. Samochód, którym Państwo Młodzi podjeżdżają pod dom weselny można udekorować powtarzając motyw przewodni z dekoracji sali – całość będzie spójna i z pewnością zrobi wrażenie na gościach.

Dekoracyjne trendy

Do niedawna motywem przewodnim każdego wesela były wszechobecne balony (im więcej, tym lepiej) i styropianowe obrączki. Obecnie balony ustąpiły miejsca pomponom i kwiatom, a styropian – gustownym drewnianym dekorom. Od kilku sezonów ogromną popularnością cieszy się minimalizm, który skutecznie wypiera z weselnych sal barokowy przepych i pozwala na uzyskanie niezwykłych efektów niewielkim kosztem.

Oto kilkanaście pomysłów na niebanalne udekorowanie sali weselnej:

Balony z helem

Balonu porozrzucane bez ładu i składu na parkiecie i podwieszone (również bez ładu i składu) pod sufitem są zdecydowanie passe. Passe nie są natomiast balony wypełnione helem (będą się unosiły ponad głowami tańczących, nie plącząc się pod nogami i nie przeszkadzając) i utrzymane w monolitycznej kolorystyce (zgodnej z kolorem przewodnim dekoracji). Do balonów doczepmy eleganckie wstążki, a na ich końca zawieśmy karteczki z ulubionymi lub zabawnymi sentencjami (dotyczącymi oczywiście instytucji małżeństwa), zadaniami dla gości lub dowcipami.

Pompony

Papierowe lub tiulowe pompony to współczesna alternatywa balonów. Są stosunkowo niedrogie, łatwe do zrobienia (jeśli zdecydowaliśmy się sami ozdobić salę weselną) i niezwykle efektowne.

Drewniane litery

To one zastąpiły styropianowe szkarady. Drewniane litery mogą być pierwszymi literami imion Nowożeńców, ich inicjałami lub układać się w charakterystyczne: „Mr&Mrs”. Tę dekorację można postawić na stole, przy którym będzie siedziała Młoda Para lub użyć jako dekoru na ścianie za ich plecami.

Świece

To nieodłączny element dekoracji stołu, wyglądają niezwykle efektownie i pozwalają na stworzenie romantycznego nastroju, gdy za oknem zapada zmrok. Coraz rzadziej na stołach pojawiają się jednak tradycyjne świeczniki z długimi świecami – są piękne, ale niewygodne (kapią i zasłaniają widok) i niebezpieczne (przewrócenie się takiego świecznika może narobić wielu szkód). Obecnie na stołach królują kompozycje z tealightami w roli głównej. Bardzo elegancko wyglądają smukłe, wysokie i przezroczyste naczynia wypełnione wodą, z zanurzonymi weń kwiatami i pływającymi na górze świeczkami.

Kwiaty

Ich nie może zabraknąć! Zgrabne bukiety powinny znajdować się na każdym stole, a jeżeli goście siedzą przy jednym długim stole – bukiety stawia się co 1,5 do 2 metrów. Wybierając kwiaty postawmy przede wszystkim na te świeżo ścięte i dość wytrzymałe, które nie przywiędną przed końcem wesela. Bukiet powinien albo niski – tak, by goście siedzący naprzeciwko sienie widzieli się ponad nim, albo wysoki (lun umieszczony w wysokim, smukłym, najlepiej przezroczystym wazonie) – tak, by nie znajdował się na linii wzroku biesiadników. Kolor przewodni dekoracji weselnych jest najczęściej tożsamy właśnie z kolorem kwiatów i to do nich dobierane są pozostałe ozdoby weselne, takie jak balony, pompony, czy girlandy.

Dekoracje stołu weselnego

Na stole, oprócz świec i kwiatów, nie powinno zabraknąć lnianych lub bawełnianych serwetek oraz eleganckiej zastawy. Można wybrać talerze okrągłe lub owalne, kwadratowe lub prostokątne, a nawet… trójkątne! Najczęściej stawiamy na śnieżnobiałą zastawę, albo talerze z delikatnymi wzorami lub awangardowymi, ażurowymi wycięciami na brzegach.

Płatki kwiatów i kryształki

To detale, które jednak odgrywają ogromną rolę w dekoracji stołu. Zarówno płatki, jak i kryształki można wyeksponować w szklanych wazonach lub rzucić luzem na stół. Tutaj efekt zależy od umiaru, a „im więcej” wcale nie jest tożsame z „tym lepiej”.

Wizytówki i drobne upominki

Te funkcjonalne dodatki mogą być również ciekawą ozdobą weselnego stołu. Warto zadbać o to, by pasowały do pozostałych dekoracji stylem i kolorystyką.

Pokrowce na krzesła

Krzesła ubrane w specjalne pokrowce wyglądają niezwykle efektownie. Możemy zdecydować się na udekorowanie w ten sposób wszystkich krzeseł na sali lub wyłącznie tych, na których będzie siedziała Młoda Para.

Ile to kosztuje?

Koszt dekoracji sali weselnej może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilku lub kilkunastu tysięcy. Wszystko zależy od tego na co się zdecydujemy, a co za tym idzie – ile i jakie materiały zostaną użyte, ile i jakie żywe kwiaty będą stały w wazonach itd. Za pojedyncze ozdoby, które będziemy przygotowywać sami zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych. Np. jeden wysokiej jakości balon wypełniony helem będzie nas kosztował 3-5 zł, a własnoręcznie zrobiony pompon 5-7 zł. Tealighty są bardzo tanie (około 50 groszy za sztukę, nieco droższe są kolorowe świeczki), a średniej wielkości szklane wazony możemy kupić 10-30 zł (w zależności od kształtu i rozmiarów). Najdroższe są oczywiście świeże kwiaty, które najlepiej kupić bezpośrednio od ogrodnika, np. na giełdzie kwiatowej.

Scroll Up
WordPress Image Lightbox